Aktualność: TOK FM: Przewodniczący KRDP o apelu doradców podatkowych o usunięciu luki w przepisach tarczy


Prof. Adam Mariański, Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, był gościem wtorkowego Raportu Gospodarczego radia TOK FM. Tematem audycji był apel doradców podatkowych do rządu o usunięcie z przepisów tarczy finansowych luki prawnej, która wyklucza z pomocy część przedsiębiorców.


Chodzi m.in. o przedsiębiorców rozliczających VAT kwartalnie. W ich wypadku, spadek obrotów w kwietniu będzie widoczny w rejestrze VAT dopiero po 25 lipca, czyli po terminie składania deklaracji VAT za II kwartał.


Druga grupa przedsiębiorstw, która może zostać wykluczona z pomocy w ramach Tarczy Finansowej to firmy, które w obrocie gospodarczym stosują mechanizm zaliczek. Zdaniem samorządu doradców podatkowych, zastosowany przez rząd i PFR sposób weryfikacji spadków obrotów na podstawie VAT, doprowadza do sytuacji, że firmy te otrzymują odmowę przyznania subwencji, mimo trudnej sytuacji i rzeczywistego spadku sprzedaży. Dzieje się tak dlatego, że pobranie zaliczki powoduje obowiązek wystawienia faktury zaliczkowej i odprowadzenia VAT. W rejestrze VAT zaliczka pojawia się zatem zupełnie w innym momencie niż rzeczywista sprzedaż. Tymczasem datą sprzedaży towarów i usług jest data dostarczenia towaru lub wykonania usługi i według tych dat liczony jest rzeczywisty obrót w przedsiębiorstwie. Ma to zresztą absolutny sens, bowiem zaliczka nie gwarantuje zakończenia transakcji i może równie dobrze być zwrócona. Jest tylko mechanizmem wspierającym płynność w obrocie gospodarczym – ale nie dokumentuje sprzedaży.
 
Audycja jest do wysłuchania poniżej


Krajowa Izba Doradców Podatkowych · Prof. Adam Mariański - Radio TOK FM - Dziury w przepisach Tarczy Finansowej

DATA PUBLIKACJI: 2020-05-07 + pozostałe aktualności

Kontakt

tel.: (42) 636 87 08, 723 570 516(31)
Łódzki Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych

Piotrkowska 132 lok. 5
90-062 Łódź

tel. (42) 636 87 08, 723 570 516(31)
fax.

x
x