Komunikat Prezydium Krajowej Rady Doradców Podatkowych

Data publikacji: 2008-10-28

Aktualność: Komunikat Prezydium Krajowej Rady Doradców Podatkowych

KOMUNIKAT PREZYDIUM KRAJOWEJ RADY DORADCÓW PODATKOWYCH

        Uprzejmie informujemy, iż w dniu 16 listopada 2006 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw wprowadzając przepisy dotyczące podpisywania deklaracji podatkowych przez pełnomocników. Zgodnie z treścią nowego art. 80 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, deklaracja może być podpisana także przez pełnomocnika podatnika, płatnika lub inkasenta. Zgodnie z art. 80 b tej ustawy, jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, podpisanie deklaracji przez pełnomocnika zwalnia podatnika, płatnika lub inkasenta z obowiązku podpisania deklaracji. Ponadto przepisy rozdziału 9a Ordynacji podatkowej stanowią, iż pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji wystawione przez podatnika składa się organowi podatkowemu właściwemu w sprawach podatku, którego dana deklaracja dotyczy. Jeżeli więc pełnomocnik będzie składał deklaracje w kilku urzędach, wówczas pełnomocnictwo musi zostać złożone we wszystkich tych urzędach. Z chwilą złożenia pełnomocnictwa w organie podatkowym wystarczającym jest aby deklaracje były podpisywane przez pełnomocnika. Podatnik może jednak w takiej sytuacji nadal osobiście podpisywać deklaracje. Zawiadomienie o odwołaniu pełnomocnictwa również musi zostać złożone organowi podatkowemu. Od  chwili złożenia tego zawiadomienia obowiązek podpisywania deklaracji spoczywa na podatniku. Podkreślić należy, iż zgodnie z regulacją art. 80a § 4 Ordynacji pełnomocnikiem nie musi być doradca podatkowy. W świetle przepisów dotyczących pełnomocnictw w postępowaniu podatkowym, do których odnosi się dyspozycja przedmiotowego artykułu, pełnomocnikiem może być każda osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych.
        Uchwalenie tej ustawy ostatecznie kończy spór w kwestii możliwości podpisywania deklaracji podatkowych przez doradców podatkowych jako pełnomocników podatników, płatników i inkasentów, a jednocześnie potwierdza stanowisko Krajowej Rady Doradców Podatkowych wyrażane na długo przed powyższą nowelizacją. Należy przypomnieć, że Krajowa Rada Doradców Podatkowych w uchwale nr 1535/2003 z dnia 7 października 2003 r. wyraziła stanowisko, powołując się na treść art. 40 ustawy o doradztwie podatkowym, iż doradca podatkowy jako pełnomocnik podatnika jest obowiązany umieszczać na zeznaniach i deklaracjach podatkowych sporządzonych w jego imieniu i na jego rzecz w związku z wykonywaniem doradztwa podatkowego, poza firmą (nazwą), pod jaką doradztwo to wykonuje oraz numerem wpisu na listę doradców podatkowych, swój podpis. W załączeniu tejże uchwały znajdowały się przykładowe wzory pełnomocnictw zawierające upoważnienie do sporządzania, podpisywania i składania w imieniu i na rzecz podatników zeznań i deklaracji podatkowych. Stanowisko zawarte w uchwale zostało zakwestionowane przez Ministra Finansów oraz przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 18 kwietnia 2005 r. (sygn. akt: VI SA/Wa 1245/2004), w którym Sąd stwierdził m.in., iż art. 40 ust. 2 ustawy o doradztwie podatkowym nie może stanowić podstawy do podpisywania zamiast podatnika deklaracji i zeznań podatkowych. Sąd uznał, iż termin „sporządzanie” zawarty w art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy ww. nie obejmuje podpisywania zeznania podatkowego przez doradcę podatkowego zamiast podatnika, płatnika oraz inkasenta.
        Jednakże Naczelny Sąd Administracyjny w uzasadnieniu wyroku z dnia 3 października 2005 r. (sygn. akt: II GSK 196/2005) uznał takie stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za błędne.
        Powyższe zmiany wprowadzone do Ordynacji podatkowej potwierdzające dotychczasowe stanowisko KRDP, należy traktować jako zakończenie sporów powstałych na tym tle.
        Jednocześnie informujemy, że art. 6 tej ustawy przesunął na dzień 1 stycznia 2008 r. datę, od której doradcy podatkowi będą mogli przesyłać za pomocą środków komunikacji elektronicznej deklaracje podatkowe podatników innych niż określonych w art. 5 ust. 9b pkt 7 lit. a ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych (tj. innych niż podatników, którzy w ostatnim roku podatkowym osiągnęli przychód netto, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług
o równowartości co najmniej 5 mln euro według kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na koniec roku podatkowego).

Prof. dr hab. Witold Modzelewski
Przewodniczący Krajowej Rady
Doradców Podatkowych


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.